Karaman İl Koordinatörlüğü

GIDA BİYOTEKNOLOJİSİ SEMPOZYUMUNA KATILIM SAĞLADIK


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTU) ev sahipliğinde, Michigan State Üniversitesi işbirliğiyle Gıda Biyoteknolojisi Sempozyumu yapıldı.

25-26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen sempozyumun ilk günkü programı Karaman'da yapıldı. KMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Birol Üner, İl Koordinatörümüz Özgür Öztürk, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen program, açılış konuşmasıyla başladı.

KMÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sibel Yağcı, yaptığı konuşmada "Biyoteknoloji, gelişmiş modern ve teknik biyolojik sistemlerin kullanılmasıyla ortaya çıkmış bir teknoloji olup günümüzde 21'inci yüzyılın en önemli teknolojileri arasında sayılmaktadır. Özellikle küresel problemlerin çözümünde adres gösterilen biyoteknolojinin sağladığı inovasyon ve teknolojik gelişmelere baktığımız zaman, örnek vermek gerekirse Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık 22 milyon kişilik istihdam yarattığı görülmektedir. Modern dünyanın bu hızlı değişiminde doğallıktan uzaklaşmadan beslenme ihtiyacımızı karşılamak için bütün insanlık olarak gıda biyoteknolojisindeki gelişmeleri çok yakından takip etmemiz gerekiyor." dedi. Doç. Dr. Yağcı, iki gün sürecek sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Program, sunumlarla devam etti. İlk olarak söz alan Michigan State Üniversitesi Gıda Bilimi ve İnsan Beslenmesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Zeynep Üstünol, "Gıda Teknolojisinin Beslenme ve Gıda İsrafının Önlenmesindeki Rolü", ardından söz alan KMÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Sutay Kocabaş, "Gıda Enzimlerinin Endüstriyel Uygulamaları ve İlgili Regülasyonlar", sonrasında söz alan KMÜ Biyomühendislik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ceren Bayraç ise "Biyosensörler ve Gıda Güvenliği Uygulamaları" adlı sunumlarını yaptılar.

Sempozyumun ilk günü, KMÜ laboratuvarlarının gezilmesi ve şehir turunun ardından sona erdi.