Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Karaman İl Koordinatörlüğü

Arıcılık Sektör Toplantısına Katılım Sağladık


Karaman’da arıcılık faaliyetleri ve bal üretiminin artırılması ile üreticilerin karşılaştığı sorunların ele alındığı Arıcılık Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.
 
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin öncülüğünde Karaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Karaman Ziraat Odası Başkanlığı ve Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği’nin katkılarıyla 06 Ocak 2018 Cumartesi günü Ziraat Odası başkanlığı toplantı salonunda arıcılık faaliyetleri ve bal üretimine ilişkin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
 
Toplantıya; Vali Fahri Meral, Karaman Milletvekili Recep Konuk, Vali Yardımcısı Hacı İbrahim Türkoğlu, Koordinatörümüz Özgür ÖZTÜRK, Gıda, Tarım ev Hayvancılık İl Müdürü Orhan Özçalık, Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Karaman Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Yasan, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Konukseven, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden Prof. Dr. Levent Aydın, Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Dr. Ali Korkmaz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Er, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.
 
Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan seminerde Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Gürsel Sayan, il genelinde arıcılık faaliyetlerine yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında istatistiki bilgiler verdi.
 
Karaman Milletvekili Recep Konuk "Arının otlama alanının florası en iyisi bizim ülkemizde. Koskoca kıta Avrupa'sında bizim 4 bin endemik çeşidimize karşı 2 bin 500 endemik çeşit var. Bu işin altyapısı bizde. Eksiğimiz ne? Bilimi bu işin içine katmamaktır. Bunu mutlaka yapmamız lazım." diye konuştu.

Karaman'ın özellikle Taşeli bölgesinin arı, arıcılık ve arı ürünleriyle ilgili çok farklı bir potansiyeli olduğunu bildiğini belirten Konuk, şunları kaydetti: "Müthiş bir altyapı var. Dünyanın balını biz üretmeliyiz. Üretebiliriz de. Üretecek potansiyelimiz var. Doğal altyapımız var. Balcılığın bir ekonomik değer olması lazım. Bal üreten ailenin tek işi bal olmalı ve bundan da hayatını idame ettirebilmeli. Gerçek bir iş olmalı. Bunu yaptığımız zaman bu ülkenin cari açığına gerçek bir katkıyı baldan sağlayabiliriz. Bunu yapabiliriz. Yapılacak olan birliğimizi beraberliğimizi muhafaza edeceğiz. İşimizde samimi olacağız. İşi başkasına havale etmeyeceğiz.’’

Karaman Milletvekili Recep Konuk’ un konuşmasın ardından Prof. Dr. Levent Aydın ve Dr. Ali Korkmaz tarafından arıcılık faaliyetlerine ilişkin üreticilere bilgiler verilirken seminer soru cevap bölümüyle sona erdi.

BİMER